“Coaching the coaches '' koolitus

11.detsembril toimus “Coaching the coaches - creating the best learning environment” koolitus treeneritele. 

Maailmatuntud ja tunnustatud treenerite koolitaja Kris Van Der Haegen Belgiast käis Tallinnas Eesti treeneritele inspiratsiooni ja uusi ideid jagamas. Koolitusel osales ka squashi treener Aliis Allas.

Peamiselt jalgpalliga seotud olnud Kris Van Der Haegen on nüüdseks keskendunud laiemalt treenerite koolitamisele ja koolitusüsteemi ICoashKids  loomisele. Tema lähenemise keskmeks on sportlane kui indiviid. Squashis võib see normaalne olla, aga meeskonna aladel nagu jalgpall mitte. Seal on tihti kõige keskmes suure egoga treener, kes käsib ja keelab. Haegen jagas näpunäiteid, kuidas olla parem treener ja kuidas  mõjutada rohujuure tasandill väikesi lapsi kõige positiivsemal viisil ja panna nad oma spordiala ja sporti laiemalt armastama. 

''Koolitus oli mõnus värskendus ja andis palju mõtlemisainet. Otseselt ei räägitud midagi uut, aga samas puudutati olulisi valupunkte, mida treenerid tihti tegemata jätavad või rohkem teha võiksid, kaasaarvatud ma ise. Alati saab midagi rohkemat teha või paremini ja seetõttu sellised koolitused ongi väga head ja panevad uuesti oma treeneri tööd kriitiliselt hindama. Lisaks oli Haegen väga hea esineja, ei puudunud  eneseanalüüs ja grupitööd ning 6h koolitust lendas u. 140 treeneri keskel märkamatult mööda. Minu lemmik lause koolituselt  - Children don´t learn from people they don´t like - võtab koolituse sisu väga lihtsalt kokku. Positiivne, inspireeriv, heade suhtlemisoskustega ja paraktiliste teadmistega laste eakohalisest treeningust omav treener ei jäta ühtegi väikest last külmaks .''kommenteeris Allas.

Van Der Haegen on öelnud :" Minu jaoks, mida rohkem pädevusi, seda vähem ego. Mida rohkem ego, seda vähem pädevusi. Jalgpallis on see probleem suur." Isegi kõrbesse on võimalik suure hoolitsusega istutada lilli ning lasta neil õitseda – see on kõik puhtalt töö vili! Hea treener on treener, kes hoiab kõiki ühel lainepikkusel ning seilab nendega ulgumerel. Vahel tahavad treenerid oma hoolealuseid kloonida, muutes nende isiksust - väga lihtne on ju õpetada neid, kes kõigega nõustuvad.

Aga see ei toimi, täpselt nagu ei saa rohelist punaseks värvida. Kui see ei toimi, tuleb leppida, et roheline jääbki roheliseks, kuid võib-olla on kahepoolse koostöö korral võimalik seda täiendada.
Seda tulebki treeneritelt küsida – mida sina lisad? Mida sa tahaksid lisada? See on nagu toidutegemine, kus iga asi võib anda veidi maitset juurde. Lõpptulemus võib olla veelgi maitsvam kui eeldasid!

 

Kõikidel treeneritel soovitame uurida  ja süveneda Kris Van Der Haegen eestvedamisel loodud TASUTA ICoachKids keskkonda, kus on tohutult teaduslikel uuringutel põhinevaid materjale laste treenimisest.