10.–11. veebruaril 2024 peeti Tallinnas Forus Spordikeskuses 31-sed Eesti meistrivõistlused squashis.
Eesti meistrid selgitati meeste ja naiste arvestuses. Juunioride ja seenioride meistrivõistlused leiavad aset 18.-19. mail.
Meistrivõistlustele kvalifitseerus 24 parimat meesmängijat jooksva ESqF edetabeli järgi. Naiste arvestuses osales seekord 12 mängijat.
Selle aasta meistrivõistlustest jäi meie tippudest eemale kahjuks Priit Ilomets ning vahetult enne meistrivõistlusi end vigastanud Walter Herold Veedla. Naistest puudus viimase kolme aasta meister Eveli Mälk, kes õpib ja treenib USA-s.
Traditsiooniliselt loositi meistrivõistluste alagrupid nädal varem. Sel aastal olid meestest kõik tugevamad suutnud oma edetabeli koha eelnevalt välja mängida ja ühtegi tõsist „surmagruppi“ ei tekkinud. Võrdsemad olid vast grupid G (Saia, Lomp, J.Kurm) ja H (R. Kurm, Vilisoo ja Sepp). Naistel kujunes tugevaimaks grupiks B, kus sattusid kokku Aliis Allas ja Tšehhis treeniv Laura- Liisa Lilleleht.
Mängud said alguse laupäeval kell 11.00.
Taaskord tervitas hommikul mängijaid Forus spordikeskuse veidi rõske ja jahe temperatuur. Õnneks korvas seda Eesti meistrivõistlustele kohane pidulik atmosfäär ning mängijate suurturniirile omane elevus.
Nii meestel kui naistel alagrupiturniiril suuri üllatusi ei juhtunud ja kõik favoriidid liikusid ka veerand- ja poolfinaalidesse.
Meeste alagruppide põnevaimatest lahingutest võib välja tuua grupi H, Margus Vilisoo ja Taniel Sepa pingelise lahingu. Vilisoo juhtis geimidega 2-0 ja oli kolmandas 10-6 ees, omades 4 matšpalli. Marguse mõtted olid tõenäoliselt juba järgmise mängu juures, sest mõne hetkega oli seis 10-12 ning ees ootas neljas geim. Viimases kahes geimis näitas Taaniel Sepp juba kindlamat mängu ning suutis 3-2 võita!
Alagruppides nägime ühte 3-2 lahingut veel. Alagrupi E kohtumises pidi Kaarel Simm nägema tõsist vaeva, et alistada Kristo Pukk. Simm jäi 1-2 taha ning suutis siis ikkagi kaks viimast geimi endale kallutada.
Tunnustada tuleb ka meie tugevaid juunioreid, Oskar Taltsi ja Sithuka Liyanaget, kes näitasid väga head squashi ning valmistasid oma vastastele tõsist peavalu.
Laupäeva õhtustes veeranfinaalides läksid vastamisi Kristjan Pettai – Rasmus Kurm, Kaarel Simm – Andri Talts, Paul Piik – Martin Etverk ja Silver Saia – Jaanus Pettai. Kõikides veerandfinaalides näitasid eeldatavad favoriidid oma võimu ning võtsid kindlad 3-0 võidud.
Poolfinaalpaarideks kujunesid Kristjan Pettai – Andri Talts ja Paul Piik – Jaanus Pettai.
Tulles tagasi naiste turniiri juurde, siis juba mainitult, liikusid ka seal alagrupist edasi kõik favoriidid.
Intrigeerivaimaks mänguks eeldati vast Aliis Allase ja Laura Liisa Lillelehe matši. Mängijad on tavalistest liigamängudest eemal olnud ning mõlema tõeline mänguvorm oli küsimärk. Platsil näitas siiski kuuekordne Eesti meister oma võimu ja võttis 3-0 võidu.
Põnevaim poolfinaali pääse mängiti välja alagrupis C, kus Küllike Hermet pidi kõvasti pingutama Elise Ojasoo vastu. Lõppskooriks kujunes napp 3-2 võit.
Poolfinaalides läksid vastamisi Mari-Liis Stalde ja Reele Komi ning Aliis Allas ja Küllike Hermet.
Pühapäeval olid kavas kõik medali- ning kohamängud.
Meeste esimeses poolfinaalis tulid väljakule Paul Piik ja Jaanus Pettai. Meeste selle aasta omavaheline mängude seis oli 1-1 ning eeldada oli väga tulist lahingut. Kahjuks piirduti seekord ainult kolme geimiga ja Jaanus võttis üsna kindla 3-0 võidu. Kindlasti mängis selles oma osa ka Pauli eelnev vigastus, sest oli näha, et mehe liikumine polnud talle päris omane.
Meeste teises poolfinaalis kontrollis valitsev Eesti meister Kristjan Pettai Andri Taltsi vastu kindlalt mängutempot ning võttis 3-0 võidu.
Sellega olime saanud eelmise aasta kordusfinaali ja taaskord läksid kirkamad medalid jagamisele vendade vahel.
Peale meeste poolfinaale mängiti naiste poolfinaalid. Esimeses neist tulid väljakule 6 kordne Eesti meister Aliis Allas ja Küllike Hermet. Aliis ei jätnud midagi juhuse hooleks ning vormistas kiire 3-0 võidu. Teises paaris näitas Reele Komi samasugust taset Mari-Liis Stalde vastu ning ka selles mängus piirduti vaid kolme geimiga, lõppskooriks 3-0 Komile.
Seega ootas ees väga magus finaal, mitmekordsete Eesti meistrite Aliis Allase ja Reele Komi vahel.
Enne suuri finaale mängiti ära pronksimatšid.
Naiste 3.-4. koha mängus võis eeldada, et mõlema mängija motivatsioon on laes, sest Küllike Hermetil seni medal puudus ning Mari-Liis Staldel oli viimasest medalist möödas lausa 9 aastat (2015. a. pronks). Mängu algus kuulus kindlalt Mari-Liisile, kes vormistas esimese geimi 11-4. Teisest geimist alates läks aga mänguks, see lõppes napimast-napimalt 12-10 Mari-Liisile. Neljandas tegi Küllike oma korrektuurid ning põõras geimi 11-3 enda kasuks. Võis tunduda, et mängus toimub nüüd pööre ja minnakse viiendasse, kuid siiski mitte. Mari-Liis oli taaskord neljandas kindlam ning vormistas 3-1 võidu ja pronksmedali!
Meeste 3.-4. koha mängu eel võis loota, et äkki läheb põnevaks ja näeme ka pisikest üllatust. Alust andis sellele Andri Taltsi hiilgevorm ning Paul Piigi eelnev vigastus. Andri viimane ja ainus medal Eesti meistrivõistlustelt pärineb aastast 2015 (pronks) ja soov seda korrata võis olla päris suur. Esimeses geimis oligi näha, et Andri teeb kõik endast oleneva, et lõpuks Pauli murda. Võitlust oli palju, kuid siiki vormistas Paul 11-7 skooriga geimivõidu. Kahes järgnevas geimis Andri enam Paulile ohtlikuks ei saanud ja Paul Piik vormistas 3-0 võiduga endale pronksi.
Lõpuks oligi käes finaalide aeg.
Naiste finaali eel spekuleeriti palju, et kes siis kahest kangest pälvib selle aasta meistritiitli. Huvitav oli see, et arvamused läksid praktiliselt pooleks. Mäng ise ka alguses näitas seda. Esimene geim oli punkt punktis ja läks kiiresse lõppmängu, lõpuks oli Aliis 12-10 parem. Kahes järgnevas geimis näitas Aliis aga seda, mida keegi ei oodanud, väga selget üleolekut. Strateegia töötas õlitatult ning Reele ei saanudki enam mängu sisse, tasuks 3-0 võit. Sellega oli ta saavutanud 7-nda Eesti meistritiitli. Ta enda kommentaar oli peale mängu, et see kindlasti ei tulnud kergelt.
Nagu juba mainitud, siis meestel saime me eelmise aasta kordusfinaali. Kui eelmine aasta oli Kristjan suutnud oma venna selgelt 3-0 alistada, siis see aasta oli oodata märksa tasavägisemat kohtumist. Kristjan on olnud küll selle hooaja valitseja (omavaheliste mängude seis 2-0 Kristjanile), aga Jaanus on oluliselt tõstnud treeningmahtusid ning ajastanud oma vormi just Eesti meistrivõistlusteks. Seega võis oodata intrigeerivat finaali.
Etteruttavalt võib öelda, et saime ühe ajaloo parima ning pikima finaali.
Esimeses geimis siiski tundus, et kõik läheb vanaviisi ja Kristjan purjetab rahulikult siit finaalist läbi, võites esimese geimi 11-6. Ei tea, kas Kristjan ka ise arvas nii, aga teises geimis kõik muutus ja Jaanus näitas hoopis teistsugust taset ja võttis ise kindla 11-3 geimi. Kolmas ja neljas geim läksid jälle vastastiku, üks ühele vennale ja teine teisele, oldigi otsustavas viiendas geimis. Viimane geim oli täis draamat. Mõlema mehe tase tõusis teise dimensiooni ning kumbki ei tahtnud ühtegi punkti kergelt loovutada. Mäng liikus punkt-punktis kiiresse lõppmängu ning Jaanus omas kokku lausa kahte matšpalli, tiitel tundus juba nii lähedal. Siiski arvas Kristjan teisiti ja vormistas lõpuks 13-11 geimi võidu ning sellega ka juba viienda järjestikuse meistritiitli! Mäng kestis lausa 55 minutit!
Lõpetuseks ka veidi meistrivõistluste statistikat.
Meestest viibis kõige kauem väljakul Taaniel Sepp (122 minutit), tema mängis ka kõige rohkem geime (22 geimi).
Naistest viibis kõige kauem väljakul Elise Ojasoo (73 minutit) mängides samuti ka kõige rohkem geime (17).
Pikim mäng oli loomulikult meeste finaal, mis kestis juba mainitud 55 minutit.
Pikim geim mängiti Silver Saia ja Kaarel Simmi vahel, see lõppes koguni 18-16 Saiale!
Detailsed tulemused.
Järelvaatamine Postimees Sport kanalil.
AITÄH meie sponsoritele kelle toel said meistrivõistlused viperusteta peetud: Framm, Maru, Ascar Tartu, BauEst, Urban Management, Eesti Squashiakadeemia, Greenlife, Fysiomedica.
Aitäh Andrile, Kaarlile ja Guidole.
Kohtumiseni väljakul!