Esmakordselt ellu kutsutud võistlus Balti riikide squshiföderatsioonide poolt koosnes hooajal peetavatest kolmest etapist, igas riigis üks ja korraldajaks vastava riigi squashi alaliit. Igal etapil mängib nii naiste kui meeste arvestuses kokku maksimaalselt 16 mängijat. Mõlemal võistluspäeval saavad mängijad kaks mängu. Esimesel päeval mängitakse tabeli esimesed mängud ja veerandfinaalid, teine päev poolfinaalid ja finaalid.
24.-25. septembril toimus Riias esimene Balti meistrivõistluse etapp. Eestlastest olid Riias võistlustules Eveli Mälk, Gerli Mir, Reele Komi, Mari-Liis Stalde, Martin Etverk, Paul Piik, Andri Talts, Rasmus Kurm ja Priit Lumi. Kokkuvõte.
21.-22. jaanuaril toimus Vilniuses teine Balti meistrivõistluse etapp. Eestlastest olid Vilniuses võistlustules Eveli Mälk, Reele Komi, Mari-Liis Stalde, Hannela Artus, Rasmus Kurm, Silver Saia ja Priit Lumi. Kokkuvõte.
22.-23. aprillil toimus Tallinnas kolmas ja viimane Balti meistrivõistluse etapp. Eestlastest olid võistlustules Eveli Mälk, Reele Komi, Hannela Artus, Rasmus Kurm, Silver Saia, Martin Etverk, Kaarel Simm, Margus Vilisoo, Taaniel Sepp ja Priit Lumi.
Tallinnas toimunud etapi kokkuvõte
Meeste arvestuses osales 7 eestlast, 4 leedukat ja 5 lätlast.
Etapivõitjale Priit Lumile kujunesid võistluspäevad seekord väga kindlajooneliselt ainult võitudega, sh kaotamata geimigi. Tõsisemad lahingud ootasid ees poolfinaalis lätlase Andrejs Sautinsiga ning loomulikult finaalmäng taaskord Leedu esinumbriga Mantas Kočiūnas`iga. Koduväljak andis Priidule kindlust juurde ning mõlemad matchid lõpetas ta sujuvalt 3-0 enda kasuks, kindlustades sellega endale ka ajalooliselt esimese Balti meistri tiitli squashis!
Peale esimese ringi võitu tuli Rasmus Kurmil juba teises ringis minna kokku leedu esinumbri Mantas Kočiūnas`iga, mis viis ta edasi püüdma 5-8 kohta. Teisel päeval sai endale vastasteks lätlased ning mõlema puhul peale umbes pooletunnist matchi tuli Rasmusel vastu võtta kaotused ning saavutas seega kaheksanda koha, mis oli ka eelmisel etapil tulemuseks.
Eelmisest etapist hoo sisse saanud Silver Saia saavutas sellel korral 10nda koha, olles eelmisest korrast juba kolm kohta üleval pool. Silveri varasem kogemus aitas tal uustulnukaid Taanieli ja Kaarlit võita, kuid läti ja leedu vastaste paremust tuli seekord siiski veel tunnistada.
Esimesel etapil kaasa teinud ja nüüd ka viimasel osalenud, Martin Etverk, saavutas sellel korral 14nda koha. Martinit kiusas mängimisel jalagvigastus, mis sunnib teda ka väikest puhkust tegema peale kõnealust võistlust. Kuid oli väga vapper temast mängida kõik lõpuni ning loobumisvõite mitte anda.
Esimest korda sellest võistlusest võtsid osa ka Kaarel Simm ning Taaniel Sepp, kes vastavalt saavutasid 15nda ja 16nda koha. Taaniel mängis ka turniiri kõige pikema matchi (50min) leeduka Ricardas Staseviciusega, mil tuli tunnistada viimase aremust 3-2 tulemusega. Kaarel sai hoo sisse alles teisel päeval, kus tulid pikad ja sportlikud matchid läbi teha nii läti mängijaga kui ka viimane mäng Kaarlil ja Taanielil omavahel.
Naiste arvestuses osales 3 eestlast, 3 leedukat ja 4 lätlast.
Kuna erinevatel põhjustel ei saanud seekord paljud naismängijad osaleda, siis otsustasime kümne osalejaga etapi formaadi korraldada kahes alagrupis ning sealt edasi playoff mäng peale. Hoolimata formaadist kujunes Evelile etapp sarnaselt eelmistele etappidele ühtegi geimi kaotamata ning finaalmängus kohtus Reelega, mis lõppes samuti 3-0 Eveli kasuks. Ka Reele tuli teisest alagrupist kindla võitjana välja kaotamata ühtegi geimi vastastele ning ainult viimases mängus pidi tunnistama juba praktikas selgeks saanud Eveli paremust. Kuid siiski teise koha kindlustamine on väga hea tulemus.
Hannela Artus tegi kaasa ka selle etapi ja saavutas tubli seitsmenda koha, mis on eelmisest etapist neli kohta üleval pool. Kõige põnevamaks mänguks kujunes temal alagrupi mäng leeduka Ruta Grigaitienega, mis oli ka tema pikeim mäng sellel võistlusel ning Rutalt õnnestus ka üks geim enda kasuks võtta.
Huvitaval kombel lõppesid kõik naiste playoff mängud seisuga 3-0.
Paremusjärjestus siin.
Üldine informatsioon siin.
Esimese Baltiriikide ülese squashi meistrivõistluse tulemused
Alaliitude ühine soov panna meie parimaid mängijaid, sh juuniore mängima rohkem ka lähiriikides toimuvaid võistlusi sai täidetud, sest oli kuulda palju head tagasisidet ning motivatsiooni sellisel võistlusel osalemaks. Lisaks on meil väga uhke tunne, kuna meie mängijad on parimad Baltiriikide tasemel!
Meeste arvestuse üldvõitja, Priit Lumi kommenteeris oma võitu järgnevalt:
“Squashi Balti meistritiitel on minu senise karjääri kõrgeim tiitel. On olnud au võistelda naaberriikide parimatega, ja iga mäng on olnud õppetund. See võit annab mulle kindlasti suurema enesekindluse edaspidisteks mängudeks. Squash on väga nõudlik spordiala, nii füüsiliselt kui vaimse vastupidavuse poolest, ja sellised võidud aitavad tõsta minu usku endasse. Squashi populaarsus Balti riikides ja maailmas on tõusuteel – see on fantastiline mäng, mis väärib rohkem tähelepanu. Olen tänulik kõigile, kes on mind toetanud sellel teekonnal, ja loodan, et edulugu inspireerib ka teisi squashi proovima”.
Ning naiste arvestuse võitja, Eveli Mälk, lisas omaltpoolt:
“Väga lahe uus kogemus oli niimoodi etapiti mängida kõikides Balti riikides ja ka leedu mängijaid näha. Loodan, et sellisest balti individuaalsest meistrivõistlusest saab ka traditsioon, kas siis nt iga aasta tagant. Ma arvan, et see annab mängijatele motivatsiooni juurde enda taset parandada (teisel ja kolmandal etapil oli juba näha kõigi arengut) ja ennekõike aitab selline turniir mingist küljest ka squashi rohkem kajastada balti riikides”.
Aitäh meie tublidele mängijatele, et aitasite luua uut traditsiooni ning toote meieni palju huvitavaid mänge lähinaabritega! Aitäh kõikidele abistajatele ja toetajatele korraldamisel ning Läti ja Leedu squashi alaliitudele ühiste eesmärkide elluviimisel.