30.09 – 01.10 toimus Tallinnas selle hooaja Balti meistrivõistluse esimene etapp. Turniir toimub teist aastat järjest ja kokku taaskord kolm etappi, igas riigis üks ja korraldajaks vastava riigi squashi föderatsioon. Igal etapil mängib meeste arvestuses kokku 16 mängijat, naisteliiga toimub vaid viimasel, Riias toimuval, etapil.
Eestlastest olid nädalavahetusel võistlustules Kristjan ja Jaanus Pettai, Martin Etverk, Paul Piik, Rasmus Kurm ja Kaspar Simulman.
Mõlemal võistluspäeval said mängijad kaks mängu. Esimesel päeval mängiti tabeli esimesed mängud ja veerandfinaalid, teine päev jäi poolfinaalideks ja finaalideks.
Pauli kokkuvõte BIC esimesest etapist:
Kui enda BIC mängude peale mõtlen, siis väga kasulik oli ettevalmistuse mõttes kahenädalatagune M1-s võistlus. Tol korral oli füüsiliselt kõik hästi, aga pika squashipausi järel oli puudu a) oskusest mängu ajal mõelda (või isegi mitte mõelda) ja b) löökide järjepidevast kvaliteedist. Võisin mängida viis punkti ülihead squashi ja siis kuidagi tundus, et ongi tehtud. Aga ei, squash kestab 11-punktini ja kui oled juba fookuse käest lasknud, siis seda tagasi saada on keeruline. Ühesõnaga pahandasin endaga pärast toda võistlust, et liialt skoori jälgisin ja see mu kvaliteeti mõjutas.
BIC-i ajal ei olnud endiselt väga head löögitunnetust ehk ründemäng oli üsna ebalev, aga mõtlemise osas tundsin, et iga mänguga muutus see salapärane “fookus” paremaks. Jooksvat punktiseisu jälgisin ikka, aga surusin alla varajase rõõmustamise. Katsusin iga hinnaga hoida peas rahulikku töist atmosfääri ja leida iga vastase vastu mänguplaani, mis talle ebamugav. Vahel on agressiivne ründemäng ülimalt nauditav, aga sel turniiril sain korraliku mõnu just kannatlikust pusimisest.
Natuke õnnestus näha ka teise eestlaste mänge.
Kaspari esimene mäng Kristjani vastu oli väga küps esitus. Ilusad rally’d, mis tihti sundisid Kristjanit t-punkti loovutama ning hea löökidevalik ja täpsus, seda isegi Kristjani kiire tempoga. Meeldis ka see, kuidas Kaspar Martinit aitas mängudel. Kui proovid teiste mänge vaadates leida lahendusi, siis see “silm” ainult areneb ja suudad ka enda vastaseid paremini lahti muukida.
Martini viimane mäng, mis ta võitis 3-2. See oli ses suhtes lahe, et vastane ei olnud squashi mõttes “loogiline”. Ehk n-ö standardsete squashielementide mõttes on Martin parem mängija, aga kuidas seda kehtestada, kui vastane suudab igasuguseid üllatusi toota. Hea meel, et Martin katsetas ja proovis erinevaid variante ja oskas muuta oma ründavat mängustiili natuke kannatlikumaks. Päris tihti tuli mõne konservatiivsema löögi järel palju parem ründamiskoht.
Rasmuse mängudest nägin katkendeid, aga mulle väga meeldis tema come-back Narbutase vastu. Pärast neljanda geimi kaotust Rasmus kurtis, et mitmendat mängu väljakul olnud pall on väsinud ja ta ei jaksa seda enam õige pikkusega lüüa. Ma olin korra täitsa mures. Aga Rasmus näitas viiendas geimis nii pallile kui vastasele ja võitis 3-2. Jällegi tore asi uute vastaste puhul – Rasmus pidi Narbutase võitmiseks oma mängu muutma. Taktikalised valikud esimesed geimis oli hoopis erinevad viienda geimiga. Kindlasti 10/10 turniir.
Jaanuse ühte mängu sain üsna keskendunult vaadata. Ehk tema ja Sautinsi mäng, mille üheks kohtunikuks olin. Ütlesin enne mängu teisele kohtunikule Pempele, et ole mureta, siin tuleb viis geimi. Mulle meeldis näha Jaanuse psühholoogilist sooritust. Selles oli hea tasakaal võitlejahingest ja rahulikkusest. Kui ühte või teist on liiga palju, siis on raske mänge võita, aga siin pani Jaanus täppi ja väga hea võit.
Kristjani mänge kõrvalt vaadates tekib alati selline tunne, et nojah, aga mis ta vastu üldse teha saab? Kristjani ründelöögid on enamasti winnerid ja Kristjani eksimused on enamasti winnerid. Ma arvan, et ta lõi sel turniiril raamiga rohkem winnereid kui ma kokku. Aga see ongi kvaliteet, mis ta on saavutanud tänu oma julgusele. Ja see, kuidas ta liigub. Seda on näha tema headest pick-up’idest kui ka sellest, kui vähe tekib väljakul füüsilist kontakti. Aga tulles tagasi täitsa algusse, siis mul hea meel, et sel turniiril suutsin stabiilsemalt töökas olla ja otsida võimalusi, mis teeks vastase elu ebamugavaks.
Paremusjärjestus siin.
Üldine informatsioon siin.
Finalistide mõtted enne finaali.
Balti meistrivõistluste võitjad selguvad kõigi kolme etapi koondarvestuses. Järgmine etapp toimub jaanuaris 2024 Leedus. Aitäh meie tublidele mängijatele, et aitate uut traditsiooni luua loodetavasti pikalt kestvalt üritusele!
Aitäh Mari-Liisile korralduse eest, Guidole kohvi eest ja kõigile, kes turniiri jooksul plaksutasid, kui keegi ilusalt punkti võitis.
Järgmised võistlused 14. oktoobril Tallinnas. Näeme seal!