Eesti mängijad Riga Cup´il
5-7. august võistles Riias 6 Eesti mängijat suurel rahvusvahelisel turniiril Riga Cup 2016 .
Men PSA
Meeste PSA võitis sakslane Yannik Omlor, kes alistas finaalis geimidega 3-1 Tartus võistelnud rootslase Michael Babra. Kolmanda koha võitis norrakas Adrian Ostbye. Priit Lumil tuli ainuke kaotus kahjuks vastu võtta esimeses ringis Soome esikümne mängijalt Ville Karsikaslet, kes saavutas kokkuvõttes neljanda koha. Ülejäänud mängud Priit võitis ja kokkuvõttes tubli 9.koht.
Priidu kommentaar:
Riga Cup 2016 oli minu jaoks esimene võistlus Riias – varem olen mitmel aastal samale võistlusele üritanud jõuda, aga alati on enne õnnestunud haigeks jääda. Seekord tundus, et trend jätkub ning päev enne võistlust tekkis kerge nohu ja kurk jäi valusaks, aga õnneks need lõppkokkuvõttes mängimist ei seganud.
Turniiril oli nagu ikka metsikult osavõtjaid (ca 190) rohkem kui kümnest riigist. Kuna turniirikorraldaja arvas, et võiksin mängida PSA tabelis, siis sain juba teist võistlust järjest (Autospirit siis esimene) madistada kõige paremate mängijatega. Esimene matš oli Soome 9. reketi Ville Karsikase vastu. Mängutempo oli väga kiire ning ei tekkinud kogu matši vältel kordagi tunnet, et hakkan geimi sisse saama või võrdsetel alustel punkte saama. Millegipärast surid pallid tagumistesse nurkadesse ära ning eksisin ka ise väga palju. Esimene matš välisvõistlustel on alati raske, väljakute ja mängutempoga on keeruline harjuda. Tihti kipub ka esimene vastane olema asetusega mängija ning kõige tugevam, seega peaks võitmiseks suutma mängida 120% peal, mitte 70% peal. Tulemuseks oli väga kiire 0-3 kaotus (2-11, 2-11,2-11) ning sellega ka esimene võistluspäev piirdus.
Teisel võistluspäeval oli kaks matši. Esimene oli Soome 16. reket, Aleksi Leskinen. Esimene geim oli üsna tasavägine, aga Aleksi oli lõppkokkuvõttes täpsem ning geimi lõpupoole pani hea löögivaliku maksma. Siiski tundsin juba, et see matš on võidetav ning vähemalt saan korralikult vastupanud osutada. Teises geimis rabas Aleksi mind täiesti hullumeelse egiptuse mängustiiliga, igast asendist tulid ründavad imelöögid. Ta läks 8-2 ette, aga suutsin end kokku võtta ning palju punkte lihtsalt ära joosta, võitsin geimi 12-10. Kui läksin vett jooma geimi vahepeal, tuli Aleksi ja ütles, mis põhjusel ta äkitselt sellist stiili mängima oli hakanud – nimelt tundis ta, et tal hakkab tulema migreenihoog ning oli võtnud ka tableti, aga asjad paremaks ei läinud. Ütles, et sisuliselt näeb mind ja palli topelt ning ei taha enam jätkata. Kahju, niimoodi küll ei lootnud seda matši võita.
Õhtul teine matš oli Venemaa 10. hulgas oleva tegelase Sergei Belyajevi vastu. Tegemist oli tõsise lahinguga, mille alguses suutsin end väga hästi kehtestada ning 9-2 ette minna. Siis lasin jala natuke sirgeks ja vastane oli hoobilt mängus tagasi. Kui seis oli juba 9-8, siis hakkas ta eriti täpselt mängima ning lõpuks lõi kolm nicki järjest – sain väljakult ära minna mõeldes, et mis geim see nüüd oli, ja kuidas mul õnnestub endiselt selliselt seisult geime kaotada. Järgmises kolmes geimis tegin mina suurema osa jooksmisest, aga kuidagi ikka õnnestus geimide lõpupoole vastase tahe murda ja mõned eksimused välja meelitada. Lõppseis 3-1 mulle: 11-13 , 11-7, 11-6, 11-7
Viimasel päeval sain mängida Soome 17. reketi, Tuomas Häkkineni vastu. Mäng oli kl 13.30 ning enne tuldi mu juurde väikse siseinfoga, et Soomlased olid laupäevasest peost maksimumi võtnud ning kuuldavasti varahommikul magama saanud. See mu mänguplaani siiski ei muutnud, olin eelneval päeval ühel tema mängul kohtunik ning mõned ideed kõrva taha pannud. Kindlasti tahtsin mängida võimalikult agressiivselt, et ta peaks ringi liikuma ning esimestes geimides võimalikult palju tööd tegema. Enamasti pakub lohutust teadmine, et kui ise piinled geimide vahepeal, siis ilmselt vastane piinleb vähemalt sama palju, loodetavasti rohkemgi. Sain kohe algusest peale initsiatiivi enda kätte ning kolme geimi vältel seda käest ära ei andnud. Häkkinen väga hästi ette nurkadesse ei jõudnud ning sattus rallides üsna ruttu võlga ning pidi palju jooksma. Üldiselt ta joosta ei tahtnud ning eelistas suvalisest kohast rünnata, mistõttu tuli kiire viga või ta pidi veel rohkem tööd tegema. 3-0 mulle (11-5, 11-4, 11-6)
Päeva lõpuks sai veel vaadata kahekäelise Riku Mehta ja showmehe venelase Shilovi matši, kus mõlemad võitlesid viimases geimis jalakrampidega ning varisesid sünkroonis põrandale kui viimane punkt oli mängitud. Mõlemad jooksid maha umbes 1000 km ning Shilov endale omasel kombel tegi täiesti hullumeelseid dive ‘e , vahel mitu korda ühe punkti jooksul, ja siis ikka võitis punkti 20 lööki hiljem, teenides kõrvulukustava aplausi publikult. Matši võitis siiski Riku, viimases 11-8 , andes selleks ilmselt endast viimase kui energiavaru. Vägev show publikule, niimoodi peabki mängima.
Kokkuvõttes siis ainus kaotus Soome esikümne mängijale ning mulle turniirilt 9. koht. Jäin väga rahule nii turniiri korralduse kui matšidega – ainult esimeses oleks võinud märkimisväärselt rohkem vastupanu osutada – mingi 8-11,7-11,8-11 kaotusega oleks rohkem rahul olnud. Kindlasti lähen järgmisel aastal jälle ning nüüd jään ootama oma juba kolmandat järjestikust PSA turniiri , elava legendi Taltsi Green Life Openit, täpselt kuu aja pärast.
M1
M1 grupis osalesid Margus Lomp ja Tauri Talu, kes põhi tabelisse pääsemiseks pidid läbima ka kvalifikatsiooni ringi. Sel korral kahjuks Margus pidi kohe avaringis tunnistama Ukrainlase Artur Sikora 3-0 paremust ning samuti järgmises kahes mängus jäi vastastele alla. Sel korral 24.koht. Tauri Talu pääses probleemideta põhitabelisse ning esimeses ringis alistas Ehab Aljamali, mis tagas juba koha 8 hulgas. Järgmises ringis tuli tunnistada Ukrainlase Artur Sikora paremust ning kokkuvõttes väga tubli 6.koht.
Marguse kommentaar:
M3 tugevusgrupis tegi väga hea turniiri Eino Vaarala, kes läbi tasavägiste mängude jõudis poolfinaali, kus tuli tunnistada hiljem turniiri võitnud sakslase Frank Pirli 3-0 (12:10;11:8;11:8) paremust.Kolmanda koha mäng lätlase Ivars Berzinsiga oli Einolikult meelelahutuslik , kus mängiti maksimum viis geimi ning viimane geim lõppes ka loomulikult 11:8, kuid kahjuks lätlase kasuks. Mäng oli ikka nii äge, et lausa kõrval väljakul PSA grupi mänge vaadanud publik liikus kõik nende mängu vaatama.
Eino kommentaar:
Ise olin sel korral pannud ennast kirja M3 gruppi. Mõtlesin, et ehk saan paar võitu ka. Võita on üldiselt meeldivam kui kogu aeg pähe saada.
Teine paigutus natuke üllatas aga leppisn sellega. (Pärnumaa MV oli minu paigutus napilt 10).
Selles mängus mõtted liikusid ainult selles suunas, et mängu peab võitma, muidu algab nädalavahetus väga nukralt. Olin varemgi sama vastast võitnud. Midagi ilusat siin ei olnud aga sain oma punktid kirja ja võidu võistluse esimeses mängus, mis on alati raske olnud.
See mäng läks palju kergemalt kui esimene ja nüüd sain oma löögid enamvähem sinna kuhu tahtsin. Võit kirjas ja juba kaheksa hulgas. Aga mäng ei olnud ikka veel selline nagu tahtsin. Jube palavus ja niiskus segas ikka. Väljaku seinad jooksis vett.
Nüüd oli selge, et selles mängus peab juba kõik välja käima ja selle võiduga võib lugeda turniiri enamvähem kordaläinuks. Kohe mängu alguses sain aru, et tempo on midagi muud, kui eelmistes mängudes. Aga hakkasin juba harjuma palavuse ja niiskusega. Teine ja kolmas geim olid sellise mängu moodi nagu tahtsin kogu aeg mängida ja neljanda geimi lihtsalt pidin võitma Ja koht poolfinaalis.
Vastase reketi ja palli koostöö klappis väga hästi. Kui minu löögid jäid lühikeseks või seinast lahti nagu need üldiselt jäävad, siis temal ei olnud raskusi palli maha lüüa. Ei mingit paugutamist, kindlad löögid ja õigeaegsed boustid ja minu koht oli otsustatud, finaalis mina ei mängi. Ei aita, kas jooksed või hüppad, tehnika võidab.
Seeniorid 45+ grupis osales Ivar Puusepp, kes saavutas tubli 13.koha.
Ivari kommentaar:
Esimesele matšile norrakaga läksin vastu varahommikusest autosõidust roidununa ja ka korraliku soojenduseta. nagu punktidestki näha võib, soojenesin üles alles kolmandaks geimiks, aga siis oli juba hilja. Teiseks matšiks sakslasega, mis toimus teise päeva pärastlõunal, tegin juba korralikuma soojenduse ja kõik mängud kulgesid päris tasavägiselt, aga eksisin palju ja kui kohtunik, kes oli minu esimese matši vastane, oma otsustega kaasa “aitas”, siis oli tulemuseks napp kaotus. Järgmine matš toimus samal päeval kell 8 õhtul ja mul oli aega hotellis väike uinak teha tänu millele saabusin võistluskohta mõnusalt värske tundega. Kuna olin otsustanud rohkem mitte kaotada, tegin korralikult sooja ja olin vastase, kes oli jällegi sakslane, saabumisel ärkvel ja valmis. Enne mängu algust pöördus minu poole kolmas sakslane, kes küsis, kas oleksin nõus temaga kohe peale minu matši veel ühe mängima. Tema pidi kokku minema eesseisva matši võitjaga ja kuna ta tahtis hommikul kohe Tallinna sõitma hakata, siis lootis, et saab samal õhtul oma matši maha pidada. Lubasin, et kui võidan, siis mängin temaga. Kolmas vastane osutus väga kohmakaks ja 3-0 võit (viimane geim isegi 11-0) tuli üpris lihtsalt. Sama soojaga võitsin 3-0 oma selle turniiri viimase matši, mida võib vaadata ka minu Youtube’i kanalilt – https://www.youtube.com/playlist?list=PLXeuPTRsQdUOBbN4da-Dri9v0s7hMRFWz
Turniir oli tore ja pakkus palju huvitavat vaatamist, läti õlu maitsev nagu Zelta Boulingu kohviku köögis valminud roadki ja ma loodan, et saan ka järgmisel aastal Riga Cup’ile minna ning ehk on siis Eestit esindamas veelgi rohkem squashimängijaid.
Women PSA
Naiste PSA võitis Läti esinumber Ineta Mackeviča, kes naiste maailma edetabelis hoiab 95.kohta. Finaalis alistas ta kindlalt eelmise aasta Riga Cupi võitja belglanna Loreline Pira. Super turniiri tegi Läti naiste kolmas reket Baiba Lulle, kes saavutas neljanda koha.
- Ineta Mackeviča – LAT
- Loreline Pira – BLG
- Riina Koskinen – FIN
- Baiba Lulle -LAT
Eesti naismängijatest osales ainukesena sel turniiri W3 tugevusgrupis Kaia Kolk, kes saavutas 13.koha.
Kaia Kommentaar:
Oli väga vahva ja arendav.Nägime Šilovi ja Riko mängu, mis andis kõvadti inspiratsiooni.