Eesti meistrid 2017 on Kirsika Kikkas ja Paul Piik
11-12. veebruar toimusid Tere Tennisekeskuses 24.Eesti meistrivõistlused.
Eesti meistrivõistlustele kvalifitseerub 32 parimat mees-ja 16 parimat naismängijat ESqF jooksva edetabeli järgi. Esmakordselt toimusid meistrivõistlused Tere Tennisekeksuses.
Kahepäevane pikk turniir pakkus palju põnevaid ja emotsionaalseid hetki. Turniiri tegi põnevaks ka fakt, et jooksev meeste edetabel kajastas ka põhimõtteliselt õiget paremusjärjestust, mida ei ole viimastel aastatel olnud. Ei olnud ühtegi wildcardi, vaid ainult Paavo Piik oli ainuke kaartide segaja, sest kahjuks tal ei õnnestunud päris edetabeli põhjast uuesti ronima hakates eestikateks oma õigele positsioonile jõuda ja seetõttu sattus ta kokku C alagrupis Priit Lumiga. Väga head mängu näidates õnnestus Paavol geimidega 3-0 (11:3;11:9;12:10) võtta võit alagrupis Priidu üle ning jõuda ise 8 parema hulka.
Teistest alagruppidest läksid ootuspäraselt kõik favoriidid ka edasi. Kõige raskem oli võib olla Kaarel Simmil oma kohta hoida. Alagrupis hakkas talle väga vapralt vastu 14-aastane Henrik Kurm, kes 35 minutilises mängus pidi leppima väga tasavägise 3-0 (13:11;12:10;14:12) kaotusega.
Veerandfinaalides liikusid neli venda kõik kindlalt edasi poolfinaalidesse teistele väga võimalust jätmata. Esimest korda Eesti squashi ajaloos olid poolfinaalid perekondlikud duellid.Vennad Piik´id omavahel ja vennad Pettaid omavahel. Paavo ja Pauli poolfinaal kulges Pauli jaoks suhteliselt lihtsalt 3-0 (11:2;11:5;11:7) võiduga. Pettaide poolfinaal oli oluliselt pinevam, kuid nagu Kristjan hiljem kommenteeris, et ta ei olnud päris mängus kohal ja nii domineeris rohkem Jaanus. Viimane geim läks väga tasavägiseks ja korraks tundus, et Kristjan saab geimi kätte, mis oleks võinud ka kogu mängu tulemust mõjutada , kuid Jaanus oli seekord parem ning mäng lõppes geimidega 3 -0 (11:6;11:8;14:12)
29 minutiline finaal oli algusest lõpuni Pauli kontrolli all. Paul oli keskendunud, kohal ja täpne.Seda õhkas igast tema liigutusest ja eks iga squashimängija teab seda tunnet, kui oled 100% kohal ja teed oma asja ja kõik tuleb ka välja. Täpselt selline tunne jäi ka Pauli mängu vaadates. Jaanus seevastu nagu ei saanud end päris käima, oli natuke liiga passiivne ja kindlasti ei olnud see tema kõige parem esitus, mida me näinud oleme. Pauli kindel mäng tõi talle ka edu ja üheksanda meistritiitli tulemusega 3 -0 (12:10;11:3;11:6).
Kolmanda koha mäng oli siis Kristjan Pettai ja Paavo Piik´i vahel. Mäng kestis 40 minutit, mille põhjustas pikk esimene geim,mis lõppes seisuga 18:16 Kristjanile. Järgmistes geimides muutis Kristjan taktikat ning võttis juba kindlad geimi võidud 11:8 , 11:8. Mängu võitis Kristjan Pettai, kelle jaoks on see 6 eestikate medal ning esimene pronks.
Suurepärase turniiri tegid meie noored , kellest kõrgeima 10. koha saavutas küll Walter Herold Veedla, kuid kaheksa hulka pääsemisele oli kõige lähemal seekord 14-aastane Henrik Kurm. Nagu Paul võidukõnes ütles, et pikka pidu ei ole, sest noored ambitsioonikad ja medalite näljas noored on peale tulemas, kuid kergelt neile neid võite kindlasti ei anta. Ootame põnevusega järgmise aasta meistrikaid, et näha kas uus põlvkond suudab juba praegusi tippe medali kohtadelt lahti kangutada.
Lisaks tegid väga hea turniiri Raivo Mitt ja Espar Samblik. Esparil ei ole õnnestunud hooaja jooksul väga liiga mängudes osaleda ja eestikatele pääses ta napilt peale, kuid korduvalt on ta tõestanud meistrivõistlustel, et ta on tiitlivõistluste mees, üllatades nii mitmeidki vastaseid ja saavutades kokkuvõttes tubli 14.koha.
MEESTE FINAAL MÄNG (kommentaatorid: Espar Samblik ja Kaarel Simm)
Jaanus Pettai video kommentaar
Kristjan Pettai video kommentaar
Natukene meeste statistikat:
Pikimad geimid 18:16 mängisid Paavo Piik ja Kristjan Pettai ning Karl Kull ja Taaniel Sepp.
Paul ei kaotanud kogu turniiri jooksul ühtegi geimi ehk siis ta mängis kokku 18 geimi.
Kõige rohkem nulliga võidetud geime oli Paulil ja neid õnnestus tal saada lausa 5. Vennad Piik´´id olid nii osavad, et mõlemad võitsid ühe mängu vatsasele ühtegi punkti andmata.Kõige rohkem 10 punkti andis Paul ära finaali esimeses geimis.
Paavol oli neli nulliga võidetud geimi.
Jaanusel kolm nulliga võidetud geimi.
Kristjanil ja Silveril kaks geimi ning Priidul üks nulliga võidetud geim. Kokku võideti meeste mängudes 16 nulliga geimi.
Kõige tasavägisem mäng oli 7.koha mäng Silver Saia ja Rasmus Kurmi vahel . 41 minutiline matš lõppes geimidega 3- 2 (10:12;12:10;9:11;11:6;12:10) Rasmusele. Henrik Kurm ei jäänud isale sugugi alla ja Kaarel Simmiga lõppes mäng küll geimidega 3-0 (13:11;12:10;14:12) Simmile , kuid kestis 35 minutit.
Päris kõikide mängude kestvusi ei õnnestunud meil saada, kuid kolm pikimat mängu olid Karl Kulli ja Taaniel sepa 17.koha mäng, mis kestis 43 minutit, kolmanda koha mäng Paavo ja Kristjani vahel , mis kestis 40 minutit ning Rasmuse ja Silveri mäng, mis kestis 41 minutit.
Kõige rohkem geime mängisid Rasmus ja Silver 22 geimi, kuid Märt Kasakil oli 5 mänguga 20 geimi ja üks walkover .Keskmiselt mängiti 20- 21 geimi.
Paremusjärjestus:
- Paul Piik – Eesti Squashiakadeemia
- Jaanus Pettai – Tallinn Squash Rackets Club
- Kristjan Pettai – Tallinn Squash Rackets Club
- Paavo Piik
- Andri Talts – Eesti Squashiakadeemia
- Kaarel Simm
- Rasmus Kurm – Eesti Squashiakadeemia
- Silver Saia
- Priit Lumi
- Walter Herold Veedla- Castor Squashiklubi
- Janvel Anderson- Castor Squashiklubi
- Tauri Talu
- Henrik Kurm- Eesti Squashiakadeemia
- Espar Samblik
- Jaak Heinla – Castor Squashiklubi
- Raivo Mitt
- Karl Kull
- Taaniel Sepp
- Taavi Tammsaar
- Erkki Kiiver
- Kristjan Sinisoo
- Indrek Ottis – Tallinn Squash Rackets Club
- Ardo Nõmm – Castor Squashiklubi
- Guido Kaasik
- Tiit Elmest
- Meelis Vallaste
- Märt Kasak
- Toivo Annus
- Raul Sink
- Hillar Joon
- Aivar Kommisaar – Tääksi Squashiklubi
- Ivar Puusepp
Vastupidiselt meeste edetabelile, kahjuks naiste edetabel ei kajastanud päris õiget paremusjärjestust, mistõttu viimasena Eesti meistrivõistlustele peale pääsenud mängijad lõid üsnagi palju seisu segamini. Turniiri favoriitideks olid algusest peale Hollandis elav ja treeniv Anna Reinsoo ning 19-aastane Kirsika Kikkas. Samuti osalesid turniiril pika mängukogemusega Anu Volokitin ja Ulvi Vaarja , kes küll naiste liiga turniiridel ei ole ammu osalenud, mistõttu olid nad üllatajad. Ei osatud arvata, mis vormis nad hetkel on. Samuti pääses viimasel hetkel ka turniirile Itaalias elav ja treeniv Mari-Liis Stalde, kes on squashitreeningud tõsisemalt käsile võtnud. Eks enne turniiri oli kõigil küsimus, kui suure sammu on Mari-Liis jõudnud lühikese ajaga edasi teha.
A ja B alagruppidest läksid väga kindlast poolfinaali turniiri favoriidid Anna ja Kirsika. B alagrupis õnnestus Mari-Liisil Kirsikalt ka geim võtta.Ja tegelikult Mari-Liis näitas väga head mängu ja treeningud Itaalias eratreeneriga on kindlasti tulemusi andnud, kuid seekord veel mitte piisavalt. Kuid olen üsna kindel, et kui ta jätkab sellisel viisil oma treeninguid, siis Eestis mängivad naised peavad tõsiselt ette vaatama. Eks järgmisel korral juba uued võimalused.
C ja D alagrupisdest jõudsid samuti kindlalt poolfinaali Kaja Männiko ja Ulvi Vaarja. Turniiri favoriidid ei andnud poolikutes vastastele suuri võimalusi. Anna ja Ulvi mäng lõppes geimidega 3-0 (11:4;11-7;11:1) Annale ja Kirsika ning Kaja mäng geimidega 3- 0 (11:2;11:8;11:0) Kirsikale.
Kolmanda koha mäng Kaja Männiko ja Ulvi Vaarja vahel kahjuks jäi ära, kuna Kaja küünarnuki valu ei lubanud pärast poolfinaali enam jätkata. Kaja tunnustuseks nii palju, et tegelikult mõtles ta enne turniiri juba loobumisest, kuid tuli ikkagi osalema ja võitles end valu trotsides poolfinaali. Vigastuste eest ei ole me kaitstud keegi ja paraku valu läks ikkagi nii suureks, et viimast mängu ei olnud võimalik enam mängida. Sügav kummardus Kaja, et tulid ja võitlesid. Naised lubasid otsustava mängu hiljem omavahel ära klaarida. Kolmanda koha ja oma esimese meistrivõistluste medali saavutas Ulvi Vaarja.
Finaalis kohtusidki siis Anna Reinsoo ja Kirsika Kikkas. Varasemalt on kõik omavahelised kohtumised võitnud Anna Reinsoo ja viimati mängiti omavahel aasta tagasi meistrivõistlustel, kus tasavägise mängu võitis 3-1 Anna. Murelikuks tegi Kirsika haigestumine ka kaks nädalat varem külmetusviirusesse, mis ei lubanud nädala treeningutel osaleda. Kuid Kirsika kasutas seda aega, et end vaimselt ettevalmistada. Oli teada, et Kirsika joaks tuleb mäng füüsiliselt raske ja põhimure oli, kas keha on piisavalt külmetusest taastunud, et pingutusele vastu pidada. Lisaks välismaal treenivate mängijatega on alati ootusärevus ja teadmatus, millises vormis nad on. Finaali esimene geim oli konkreetselt Anna taktikepi all ja Kirsika mäng jäi liiga pehmeks. Geim lõppes 11:5 Annale. Oli selge, et kui Kirsika nüüd endast kõike väljkul ei anna, siis läheb meistritiitel ka käest. Sellise mänguga nagu esimene geim oli, kindlasti võitu ei tuleks. Ka järgmistes geimides domineeris rohkem Anna ja Kirsika tegi meeletult tööd üle väljaku diagonaale joostes ja end päästes, kuid otsustavatel hetkedel Annal ei õnnestunud palli punktiks lüüa ja lõpus tuli ka sisse liiga palju lihtvigu. Kirsika löögid olid täpsemad ja eksis ise vähem, mis tõi talle ka lõpuks ihaldatud 3-1 (5-11;11-8;11-7;11-7 ) võidu.
Minu isiklik arvamus on, et kui Anna oleks natukenegi suutnud mängu tempot teravamaks ajada, siis Kirsika ei oleks seal füüsiliselt lihtsalt kaua vastu pidanud ja mäng oleks võind hoopiski teistmoodi lõppeda. Kuid tegemist oli viimaste aastate ühe põnevaima naiste finaaliga.Mängijad olid väga võrdsed ja pakkusid pealtvaatajatele palju ilusaid momente. Järgmine kord uued võimalused ja kindlasti veel põnevam mäng.
Väga palju rõõmu tegi fakt, et meistrikatele pääses peale neli noormängijat, kes kõik hakkasid vapralt kogenud mängijatele vastu. Kõrgeima 7.koha saavutas Valga Tervisespordiklubi mängija 14-aastane Regina Reimaa.Kohamängudes tegi ta väga hea mängu endise koondislase Anu Volokitini vastu, võttes ka ühe geimi võidu.
12.koha saavutas 13-aastane Pärnu neiu Eveli Mälk ning 14 ja 15 koha vastavalt treeningkaaslased Laura-Liisa Lilleleht ja Triinu Veider. Kõige pikima 25 minutlise matši pidasid omavahel Triinu Veider ja Laura-Liisa Lilleleht, mis lõppes 3-2 (4-11;11-7;10-12;11-3;11-7) Laura-Liisale.
Laura-Liisa hakkas vapralt vastu ka 13.koha mängus kogenud mängjale Meelika Muisole, kuid seekord tuli veel vastu võtta 3-0 (11:8;11:9,11:4 ) kaotus.Triinu tegi suurepärase mängu viimases kohamängus Anne-Ly Viikmaa vastu, võites mängu geimidega 3-0 ( 11-411-811-8). Naised peavad samuti ettevaatlikud olema, sest uus põlvkond on aktiivselt peale tulemas ja iga võistlusega läheb neil noorte vastu järjest raskemaks.
Statistikat:
Naiste turniiril oli ainult kolm nulliga lõppevat geimi. Kaks neist õnnestus võita Anna Reinsoo ja ühe Kirsika Kikkas. Kõige pikimad geimid olid 14:12 Küllikese ja Mari- Liisi mängus ning Meelika ja Anne-Ly mängus.
Kirsika Kikkase video kommentaar
Kahjuks Anna Reinsoo muljeid ei õnnestunud saada.
Paremusjärjestus:
- Kirsika Kikkas – Castor SqK
- Anna Reinsoo
- Ulvi Vaarja
- Kaja Männiko
- Anu Volokitin
- Mari-Liis Stalde
- Regina Reimaa – Valga TSK
- Kristin Viikmaa – Castor SqK
- Küllike Hermet
- Hannela Artus
- Kaia Kolk
- Eveli Mälk
- Meelika Muiso
- Laura-Liisa Lilleleht – Castor SqK
- Triinu Veider – Castor SqK
- Anne-Ly Viikmaa – Castor SqK
Isiklikult peakohtunikuna tänan kõiki mängijaid selle positiivse õhkkonna eest turniiril. Nii mitmeidki nüansse oli seekord teisiti kui olete harjunud, lisaks veel esmakordselt olime Tere Tennisekeskuses, kuid meel püsis rõõmus ja kõik pidasid hästi ka esimese pika päeva vastu. Ma tänan kohtunike hea töö eest (ainult mängude kestvuse võiks veel paremini kirja saada:)).
Aitäh Espar ja Kaarel LIVE ülekande kommenteerimise eest. Teil tuli see suurepäraselt välja ja võiksite tõesti uue ameti peale mõelda:)
Aitäh Priit ja Rasmus meeste finaali kohtunku töö eest.
Aitäh Agnes, et mu elu nii palju selle kahe päeva jooksul kergemaks tegid.
Sügav kummardus mängijate ees ja palju õnne veelkord võitjatele
Aliis 🙂
Loomulikult täname ka veelkord meie toetajaid ja sponsoreid. Aitäh, et teete selle kõik võimalikuks.
Urban Management OÜ
TTV-Rakkenus OY
.