11.–12. veebruaril 2023 peeti Tallinnas Forus Spordikeskuses 30-ndad Eesti meistrivõistlused squashis. Eesti meistrid selgitati seekord meeste ja naiste arvestuses. Juunioride ja seenioride meistrivõistlused leiavad sel aastal aset 20.-21. mail. Eesti meistrivõistlused on Eesti squashielu tippsündmuseks ning see aasta lisas veel ekstra pidulikkust, sest tegemist oli juubeliturniiriga.
Meistrivõistlustele kvalifitseerus 23 parimat meesmängijat jooksva EsqF edetabeli järgi. Lisaks sai Wild-cardiga võistlusele ka Tšehhis treeniv Walter Herold Veedla.
Alagrupid loositi jooksva edetabeli põhjal ning wild-cardi omav Veedla paigutati kõige nõrgemasse gruppi. Kuna sel aastal kõik tugevamad olid suutnud oma edetabeli koha eelnevalt välja mängida, siis „musta hobusena“ oli just Veedla kaarte segamas. Kui enamik favoriite võis loosiga rahule jääda, siis ühe „surmagrupi“ me siiski saime. Alagruppi E loositi lisaks Veedlale eelmise aasta neljas Rasmus Kurm ja alati terav Taaniel Sepp.
Mängud said alguse laupäeval kell 11.00 väga tuliste lahingutega.
Juba mainitud „surmagrupis“ läksid kohe avamatšis vastamisi Rasmus Kurm ja Walter H. Veedla. Kõik olid põnevil, sest Walteri täpne tase oli siinsetele mängijatele teadmata. Veedla näitaski väga head mängu! Pallivahetused olid pikad ja punktid nauditavad, aga lõpuks need kaldusid siiski Veedlale ning ta kindlustas endale 3-0 mängu võidu. Alagrupi teises mängus suutis ta ka Taaniel Sepa 3-0 alistada ning koht veerandfinaalis oli tagatud.
Väga kindlalt liikusid oma alagruppidest edasi valitsev Eesti meister Kristjan Pettai, eelmise aasta hõbe Priit Lumi, Jaanus Pettai, Paul Piik ja Silver Saia.
Natuke rohkem pidid oma vastastega vaeva nägema Andri Talts ja Kaarel Simm. Andri pidi näitama mängus Margus Vilisooga oma parimat taset, et saavutada 3-1 võit ja murda ennast veerandfinaali.
Kaarel Simm võitis Kristo Puki vastu mängu küll 3-0, aga seal mängiti turniiri kõige pikem geim ja see lõppes seisuga 17-15!
Veerandfinaalides läksid vastamisi Kristjan Pettai ja Silver Saia, Jaanus Pettai ja Kaarel Simm, Andri Talts ja Priit Lumi ning Paul Piik ja Walter Veedla.
Kolmes esimeses paaris näitasid Kristjan, Jaanus ja Priit oma võimu ja võitsid 3-0.
Nagu arvata oli, siis väga huvitavaks kujunes Piigi ja Veedla mäng. Esimesed kaks geimi mängiti lausa punkt punktis ja esimese võitis Paul 12-10 ning teise täpselt sama skooriga Walter. Kolmandas ja neljandas geimis pani Paul Piik oma kogemused maksma ja vormistas 3-1 mängu võidu.
Pühapäevastes poolfinaalides läksid vastamisi Kristjan Pettai ja Paul Piik ning Jaanus Pettai ja Priit Lumi.
Etteruttavalt võib öelda, et mõlemad poolfinaalid kujunesid äärmiselt pingeliseks ja tasavägiseks maiuspalaks ning mõlemas mängiti kõik viis geimi.
Kristjan Pettai ja Paul Piigi mängus alustas tulisemalt Pettai ning vormistas esimese geimi 11-3. Tundus, et Paul ei suudagi millegagi vastata, aga kahes järgmises geimis nägime tema poolt hoopis teist taset, ta vormistas geimid 11-9 ja 11-7 ning läks 2-1 juhtima. Nüüd oli valitseval Eesti meistril selg vastu seina ja taganeda polnud enam kuskile. Korduvalt oleme näinud, kuidas Kristjan pinge alt välja tuleb. Oma korrektuurid tegi ta ka seekord. Neljandas geimis tõstis ta oluliselt tempot ja võitis selle taas 11-3 ning samuti viiendas näitas ta teravamat mängu, võites selle 11-7. Kokku oli ta 3-2 võiduga taas finaalis. Mäng kestis koguni 46 minutit!
Kes oleks võinud arvata, et järgmine poolfinaal kujuneb veelgi pikemaks. Enne mängu peeti Priit Lumi kergeks favoriidiks, aga teada oli ka, et Jaanus Pettai on oluliselt treeningmahte suurendanud. Esimene geim ei ennustanud Jaanusele midagi head, Priit võttis selle üsna kindlat 11-3. Siis aga läks mänguks! Jaanus võttis kaks järgnevat geimi 11-5 ja 13-11, siis omakorda neljanda jälle Priit 11-7 ja käes oligi viies geim. Otsustavas geimis läks Jaanus ette 10-5 ja omas koguni viite matšpalli, aga Priit polnud veel alla andnud ning suutis neli punkti tagasi mängida. 10-9 peal värises tõenäoliselt mõlema mängija käsi, Jaanusel oli jäänud vaid üks matšpall. Punkt oli pingeline ja Jaanus suutis selle lõpuks ära vormistada ning jõudis üle pika aja finaali.
Enne suurt finaali selgitati välja pronksmedali omanik, kus läksid vastamisi Priit Lumi ja Paul Piik. Kolmanda koha mängus oli Priit Lumi värskem ja võitis selle üsna kindlalt 3-0.
Finaal kujunes vendade Pettaide siseasjaks. Viimati oldi omavahel EMV finaalis vastakuti 2015. aastal ja siis väljus võitjana Jaanus Pettai. Kristjan seevastu oli viimase 3 aasta Eesti meister. Kõik see viitas väga intrigeerivale finaalile. Mängitigi kolm korralikku geimi, aga Jaanus oli ilmselgelt oma teravama arsenali jätnud poolfinaali. Kristjan võttis geimidega 11-7 11-8 11-9 võidu ja krooniti neljandat korda järjest Eesti meistriks! Kokku on tal nüüd tiitleid juba viis.
Naistearvestuses oli osavõtjaid kokku 12, sealhulgas Aliis Allas ja Gerli Mir pääsesid võistlusele wild-cardiga. Ka naiste alagrupid siiski loositi, et pakkuda loosiõnne ja põnevust.
A-alagrupist liikus kindlalt edasi valitsev meister Eveli Mälk. Oli küll natuke ärevust milline on Tšehhis treeniva Laura-Liisa vorm, kuid siiski tuli Evelile kindel 3-0 võit ka sellest mängust.
Teises alagrupis liikus sama kindlalt edasi Aliis Allas. Oodatuim mäng mängiti Kirsikaga ning Kirisika sai ka kolmandas geimis oma mängu hästi tööle, kuid Aliis suutis siiski kolmanda geimiga, 10-9, endale matši võidu kindlustada.
Kolmandas alagrupis kindlsutas endale edasipääsu Reele Komi, Gerli Mir ja Anne-Ly Viimaa ees ning neljandas alagrupis Hannela Artus, Anneli Erm-Etverk ja Katsiaryna Haspadaryk ees.
Katsiarynale ja Monicale oli see esimene osalemine Eesti meistvõistlustel ning ühtlasi pidasid nad seda ka suureks auks, sest mõlema puhul on tegemist Eestis resideeruvate mitte kodanikega.
Seega, hoolimata alagruppide loosiõnnest või selle puudumisest, olid poolfinaalis samad inimesed kes ka eelmisel aastal ning Kirsika asemel Aliis.
Poolfinaalis Hannela Artusega mängis Eveli end kindlalt 3-0 finaali. Muideks, nad olid vastamisi ka eelmise aasta poolfinaalis. Teises poolfinaalis kohtusid Reele Komi ja Aliis Allas, kus peeti ehk lausa kogu arvestuse põnevaim lahing. Esimese geimi võitis Reele kindlalt, kuid siis muutis Aliis taktikat ja võitis teise geimi ja ka kolmas pikk geim lõppes napilt Aliisile 13-11 ning neljandas geimis oli Aliis juba väga kindel ning vormistas 11-5 seisuga endale koha finaalis.
Kolmanda koha mängus kohtusid Reele Komi ja Hannela Artus, kus Reele ka endale pronksmedali võttis.
Finaalmängus jäi kuuekordne Eesti meister Aliis Allas alla kahekordsele meistrile Evelile, mil viimane kindalt 3-0 võiduga endale järekordse kuldse tiitli võitles.
Palju õnne võitjatle veelkord!
Detailsed tulemused on leitavad siin.
Järelvaadatav otseülekanne poolfinaalidest, kolmanda koha mängudest ning finaalist Postimees spordis.
Eesti squashiföderatsioon tänab kõiki osalejaid väga põnevate squashimängude eest ning kõiki fänne, kes aktiivselt oma lemmikutele kaasa elasid. Väga tore, et vapramad olid kohal juba laupäeval esimesteks mängudeks!
Eraldi aitäh kommentaatoritele, Kaarel Simm, Paul Piik, Andri Talts ja Zoran, kes leidsid oma mängude vahel aega ja andsid väga hea omapoolse squashiülevaate otseülekandes!
Suur aitäh toetajatele, kelle najal üritus toimuda saab: Framm, Paf, Ascar Tartu, BauEst, Urban Management, Eesti Squashiakadeemia, GreenLife ja Fysiomedica. Teie panus Eesti squashi on suur!
Samuti täname jätkuvalt meid toetamast omapoolsete toodetega: Guido Kaasik ja tema kohv, Lenna Design ja Värska Vesi!