ETC3 kokkuvõte
4 -7.aprill toimusid Jerseys Euroopa kolmanda divisjoni meeskondliku meistrivõistlused, kus osales ka Eesti meestekoondis.
EM-ile sõitis koondis koosseisus Paul Piik, Jaanus Pettai, Kristjan Pettai, Paavo Piik, Priit Lumi ja võistkonna saatjana EsqF juhatuse esimees Ardo Nõmm.
Meeskond läks turniirile võidu mõtetega. Viimati võideti ETC3 2007 Riias.
Eesti oli ühes alagrupis koos Leedu, Kreeka ja Jerseyga.
Leedut võideti 3-1; Kreekat 4-0 ja Jerseyga jäi viiki 2-2. Jerseyle kaotas Eesti geimiga ning see tähendas teisena alagrupist edasipääsu veerandfinaali. Veerandfinaalis tuli vastu Slovakkia tiim, mille koosseisu kuulusid kolm kunagist PSA top 200 (nii 4 aastat tagasi) meest ja hiljem selgus, et nad muidu divisjonon kahe meeskond , kuid eelmine aasta kukkusid välja sealt.
Kaotus tõi kukkumise 5-8 koha peale. Järgmine vastane oli Malta. Matš jäi viiki 2-2, kuid Eesti võitis punktidega 119:108 ja otsustavas 5.koha lahinguks tuli vastu eelmise aasta neljas Luksemburg. Eesti juhtis mängudega 2-0 ja kolmandas mängus juhtis Priit samuti geimidega kindlalt 2-0, kui avastati, et väljakul peaksid olema kolmandad asetused, kuid Eesti koondisel oli neljas asetus. Luksemburgile pakuti Fair play võimalust , kuid nad ei võtnud seda, vaid selle asemel võtsid kindlast kaotusest endale võidu. Eestile määrati viimase kahe mängu kaotus, mis ühtlasi tähendas ka matši kaotust.
Turniiri võitjaks tuli Slovakkia, kes alistas finaalis kindlalt Poola ning kolmanda koha saavutas korraldaja Jersey. Järgmine aasta toimub ETC3 25 -28.aprill Riias.
Ardo kokkuvõte turniirist:
Eesti koondise jaoks algas turniir ärevaks tegeva uudisega Stanstedi lennujaamas , kui selgus, et meie esireket Paul Piik oli Riia lennujaama hommikusöögist saanud toidumürgituse. Kuna Eesti koondis kes Jersysse võistlema sõitis oli viie liikmeline, siis suurt muret ei tekkinud. Kuigi mõtlesin, et kui veel kellelgi haigus ilmneb helistan koondise kuuendale liikmele Andri Taltsile ja kutsun ta kiiremas korras koondisele appi.
Reisipäev oli pikk ja kui jõudsime hotelli oli meil napilt paarkümmend minutit aega, et asjad lahti pakkida ning väljakutele treeningule jõuda. Mehed tegid ühise Eesti Squashiakadeemia soojenduse, mis lisaks kehalisele ettevalmistusele minu arvates lisas Eesti koondisele veel midagi erilist – ühtsust. Lisaks siseringile mõjutas ka välisringi ehk vastaseid, kes nägid midagi sellist squashis arvatavasti esmakordselt ja see töötas ainult meie kasuks.
Esimene päev oli meie jaoks edukas, võitsime Kreekat 4-0 ja viigistasime Jerseyga 2-2 (hilisem pronksi meeskond). Mängisime ilma Paul Piigita, kuid edukalt kandis liidri rolli välja Jaanus Pettai, kes tegi kaks väga head mängu Kreeka ja Jersey esireketite vastu, millega süstis usku teistesse meeskonna liikmetesse, kes kõik mängisid oma taseme välja ja rohkemgi veel.Näiteks Paavo Piigi mäng Jersey kolmada reketi vastu. Neljas geim Paavo 0-5 kaotusseisus ja kodupublik on geimivõidus juba kindel, kui Paavo lihtsalt võlus oma imeliste löökidega geimivõidu omale. Pealtvaatajate seas olles tundus nagu oleksin olnud koos Eesti fännidega, kogu rahavas oli Eesti poolt. Esimene päev pakkus palju emotsioone ja võttis pinged maha. Teadsime, et Leeduga saame hakkama ja nii ka läks, kindel võit 3-1. Olenemata mitte kõige paremast enesetundest oli koosseisus Paul Piik, et ennem veerandfinaali väljakutunnetust saada, Paul võitis 3-0.
Alagrupist läksime teisena edasi ja veerandfinaalis kohtusime Slovakkiaga, hilisem turniiri võitja. Slovakid mängisid üle-eelmine hooaeg divisjon kahes, kuid finantsilistel põhjustel ei saanud nad eelmisel aastal division kahe turniiril osaleda ja kukkusid seetõttu kolmandasse divisjoni, kus me siis pidime nendega rinda pistma. Taseme vahe oli selgelt tunda ja kaotasime neile kindlalt nagu kõik ülejäänud meeskonnad, langesime kohamängudele 5-8.
Kohamängudel olid vastasteks Malta ja Luksemburg. Malta mäng oli ülimalt emotsionaalne. Viimases mängus pidi Kristjan Pettai võitma 3-0 , siis säilis võimalus, et pääseme suurema punkti vahega edasi. Meie õnneks mängib Kristjan pinge all oma parimat squashi ja võit tuli Kristjanile 3-0. Läksime edasi punktidega 119:108. Luksemburgi mängu läksime mängima pinge vabalt ja kõik sujuski hästi Jaanus võitis 3-2 ja Paul 3-1. Kolmas matš oli kestnud kaks geimi ning Priit Lumi juhtis 2-0, siis märkasin, et mängivad erineva asetusega mängijad. Nimelt pidid mängima kolmandad reketid, aga mängis Luksemburgi kolmas asetus ja Priit, kes oli neljanda asetusega. Juhtisin kohtuniku tähelepanu sellele ning mäng peatati ja kutsuti peakohtunik. Oma otsuses lähtusin Fair Play´st „ Players must respect the rights of the opponent and play with honesty“. Peakohtunik hindas olukorda ja andis Luksemburgi managerile võimaluse mängida viimased kaks matši uuesti, kuid Luksemburgi manager seda võimalust ei kasutanud ja Eesti koondisele määrati viimases kahes mängus 0-3 kaotused, seega kogu matši kaotasime 6-9 geimidega. Küsitavaks jääb, kas kohtunik kontrollis piisavalt kõva ja selge häälega, kes mängijatest on väljakul. Kohtunikud asusid rõdul, väljaku ääres ja mängijatel oli probleeme kohtunike kuulmisega. Teistpidi peab andma meeskonna manager juhised mängijale, mis väljakul tema mäng aset leiab. Kolmandaks oleks võinud väljakute seina peal olla sildid mängijate nimedega, mis on ka ettepanek mille Eesti Squashiföderatsioon teeb Euroopa Squashiföderatsioonile. Antud olukord tekkis mitme erineva teguri kokkulangemisel, kus süüdlasi ei ole mõtet jahtida.
Üldiselt oli edukas turniir, omandasime palju kogemusi ja järgmisel aastal Riias soovime osaleda kõrgemate kohtade jagamisel. Sellest turniirist võtame kaasa näljatunde medali vastu, mille najal aasta aega mõtestatult trenni teha. Eesti Squashiföderatsioon korraldab sellel aastal peale Läti maavõistluse veel lisaks mõned maavõistlused, täpsemad koondised loodame teatavaks teha sügisel.
Aitäh Paul, Jaanus, Kristjan, Paavo ja Priit tegite hea turniiri ja minu silmis kaotasime ainult hilisemale meistrile. Sellise meeskonna najal liigub kogu Eesti squash edasi.
Eesti koondise osalemisel ETC3-aitasid kaasa:
GreenLife