Mina sattusin squashi mängima palju aastaid tagasi, juhuslikult. Minu tutvusringkonnas ei olnud teisi mängijaid kelle käest infot juurde küsida või üleüldse selle spordiala kohta rohkem uurida. Seega tuli lihtsalt minna kohale, laenutada reket ja pall ning minna väljakule. Mul vedas, sest meie teadmatut vehkimist nägid ja aitasid koheselt juhendada süsteemsemaks kogenud mängijad ja kiiresti sattusime edasi ka treeneriga ABC-d õppima, sest selles spordialas oli kõik miks ma tahtsin sellega jätkata.
Squash sobib kõigile. Ükskõik millisel sportlikul tasemel mängija ka poleks, see sobib sest see on lõbus! Vahet pole kas oled algaja või edasijõudnud, väljakul on alati tore ning seal juhtub kindlasti ka situatsioone mis sind ja sinu vastast koos naerma panevad. Või jagame oma muljeid platsivälisel ajal suurema seltskonnaga, kes mängima tulnud ning üheskoos tõdeme, et me ei lähe kunagi spordiklubist ära halva tujuga! Tegelikult on uuritud ka mängu mõju mentaalsele tervisele ning järeldatud, et squashi mängimine alandab oluliselt stressitaset. Ükskõik mis sind ka ei vaevaks, väljakul lihtsalt ei ole aega millegi rohkemaga tegeleda kui palli ja sõbralike vastastega.
Squashi nimetatakse maailma kõige tervislikumaks spordialaks. See tuleb peamiselt sellest, et squashi mängimisel terve keha saab võrdlemisi lühikese aja jooksul väga intensiivse treeningu, proovile pannakse mängija oskus kontrollida reketit-palli ning mängija vastupidavus üleüldiselt. Lisaks on sealjuures sama oluline mängija mentaalne tasakaal, sest lisaks tohutule kontsentreerumise vajadusele on mõistlik jälgida samaaegselt ka vastase järgmisi käike. Mäng nõuab paljudesse erinevatesse suundadesse lühikesi kiireid sprinte vahelduva aeglasema mänguga, mis arendab mängija tasakaalu ja koordinatsiooni võimekuse uutele tasemetele. Ehk tegemist on väga komplekse kõikide lihaste treeninguga, kus kulutad 30minutis rohkem kaloreid kui ühelgi teisel spordialal ja mistõttu peetakse squashi ka üheks parimaks alaks oma keha fit saamiseks või hoidmiseks. Seega sobib squashi mängida ka isegi neile kellel sportlikuks tegevuseks aega napib, sest ala pakub maksimaalselt efektiivse treeningu lühikese ajaga!
Kolmandaks tean enda näite öelda, et squashiga on lihtne alustada. See ei vaja palju varustust ning algtõed saavad kiiresti selgeks. Kuid samas on squashis tippu tõusta võrdlemisi raske. Sest mida parem mängija ja kõrgem liiga, seda kiirem on mäng kus oma oskusi tuleb näidata sprintide vahel, vahetpidamata väljakul liikudes, ilma pikemate puhkepausideta ja vahetevahel lausa tunni aja jooksul järjest. Alal pikalt tegutsenud tõdevad, et see vajab mängijapoolset tõelist pühendumust arendamaks oma kiirust, vastupidavust, tugevust, paindlikkust ja tegelemist samaaegselt aktiivselt oma vaimse valmisolekuga seda kõike kooskõlla viia. Nende kõikide osade kombineerimine ja arendamine korraga, teeb tippu jõudmise rohkeid väljakutseid esitavaks ning neid mängijaid, kes sellega hakkama saavad, võib rahumeeli nimetada kõige võimekamateks ja motiveeritumateks sportlasteks üleüldse. Minu lihtsast „lähen proovin“ mõttest on kasvanud välja täielik fänlus selle spordiala vastu. Arvan, et squash on ala, mida võiksid kõik spordihuvilised vähemalt korra-kaks proovida, isegi kui pole plaani tõsisemalt tegelema hakata. Proovida just sellepärast, et võibolla see on ka sinu jaoks see õige kombinatsioon lõbususest ja spordist ning tervest kehast ja vaimust!
Mari-Liis, ESqF, mänginud üle 10aasta