14.–15. mail 2022 peeti Tallinnas Forus Spordikeskuses 29-ndad Eesti meistrivõistlused squashis. Eesti meistrid selgitati meeste, naiste, juunioride ja seenioride arvestuses.
Meistrivõistlustele kvalifitseerus 24 parimat meesmängijat jooksva EsqF edetabeli järgi. Wild-cardiga pääses võistlusele ka 10-kordne Eesti meister Paul Piik ning Tšehhis treeniv Walter Herold Veedla. Kuna alagrupid loositi jooksva edetabeli põhjal ning wild-cardi mehed olid paigutatud kõige nõrgemasse gruppi, siis oli juba enne loosimist selge, et mõni neist võib osutuda lausa „surmagrupiks“. Nii ka läks! Alagrupis B said kokku valitsev Eesti meister Kristjan Pettai ning 10x meister Paul Piik. Rõõmustada ei saanud ka edetabelis kuuendat kohta hoidev Silver Saia. Tema sai gruppi Walter Herold Veedla.
Võib julgelt väita, et meistrivõistlused on kogu Eesti squashielu tippsündmuseks ning ka seekord oli tunda juba laupäeva hommikul õhus suurturniiri hõngu. Seda enam, et juba esimestes mängudes läksid kokku tugevad paarid.
Juba mainitud B grupis alustasid Kristjan Pettai ning Paul Piik. Paljude jaoks oli see meistrivõistluste võtmemänguks. Selle paari võitjat pakkusid nii mitmedki tulevaseks Eesti meistriks. Kõik mängijad teavad, kui raske on just esimene mäng ning kui tähtis on seal hästi minema saada. Mõlemad mehed alustasidki kompivalt, kuid Kristjan oli siiski esimeses geimis kindlam ning võitis selle 11-5. Paul tegi teises omad korrektuurid ning tasakaalustas mängu.
Kaks järgmist geimi kuulusid siiski agressivsemale Kristjanile 11-7 ja 11-7 ning sellega kindlustas Kristjan ka matšivõidu 3-1. Selle kaotusega pidi 10x Eesti meister kahjuks medalilootused maha matma. Kaheksa hulka liikus siit Kristjan.
Teises tugevas avamängus Silver Saia ja Walter Veedla vahel nägime aga kõiki viite geimi. Mõnevõrra üllatuslikult võitis kaks esimest geimi Silver Saia. Silver on tuntud oma väga agressiivse mängu poolest ja sellega sai ta ka mängu alguses kenasti hakkama.
Seejärel oli näha, et Walter harjus üha enam väljakuga ning Saia tempoga, kallutades ikkagi 3-2 mängu enda kasuks. Kuna Walter võitis veel ka järgmises mängus Kristo Pukki 3-0, siis oli koht kaheksa hulgas tagatud.
Päeva pikim lahing peeti aga H grupi avamängus vanade treeningkaaslaste Taaniel Sepa ja Kaarel Simmi vahel. Taaniel alustas hästi ning läks geimidega 2-0 ette, siis aga lasi tempo alla ning lasi Kaarli mängu tagasi. Järgnevad kolm geimi nägime väga tulist heitlust ning viimane lõppes napilt 11-9 Simmile. Mäng kestis kokku koguni 39 minutit. Kaarel Simmil oli ka järgmine mäng viie geimiline ning seal pidi ta kõvasti pingutama Kristjan Sinisoo vastu, võites selle lõpuks 3-2 ning tagas koha kaheksa parema hulgas.
Teistest gruppidest liikusid kindlate võitudega veerandfinaali veel Priit Lumi, Andri Talts, Jaanus Pettai, Martin Etverk ja Rasmus Kurm. Erilist märkimist väärib just meie tubli juuniori Martin Etverki kaheksa parema hulka jõudmine.
Veerandfinaalid peeti veel laupäeva õhtul ning seal läksid vastamisi Priit Lumi ja Kaarel Simm, Martin Etverk ja Jaanus Pettai, Andri Talts ja Rasmus Kurm ning Kristjan Pettai ja Walter Veedla. Kaks esimest paari olid üsna ühepoolsed ning Lumi ja Jaanus Pettai näitasid 3-0 võitudega oma võimu. Kaks järgmist paari pakkusid aga väga tulist ja huvitavat squashi.
Juba legendaarseks vastasseisuks võib pidada Andri Taltsi ja Rasmus Kurmi omavahelisi mänge. Need mehed alla 5 geimi tavaliselt ei mängi ning ka võitjat on raske ennustada. Klassikaline Piibelehe ja Vestmanni lugu. Polnud teisiti ka seekord, muidugi läks see viiendasse geimi. Viimases geimis demonstreeris Rasmus oma väga head täpsust ning võitis selle koguni 11-2 ning kogu mängu 3-2. Pettunud Andri pidi nüüd rahulduma 5-8 koha mängudega.
Kristjan Pettai ja Walter Veedla veerandfinaal pakkus väga kõrgetasemeilist squashi. Esimeses geimis näitas Walter, mida ta suudab ja võitis mõnevõrra üllatuslikult 11-7. Ka järgnevates geimides olid pallivahetused pikad ja eriti tuliseks läks neljas geim. Siiski kallutas ka seal 11-9 geimi enda kasuks Kristjan ja võitis kogu mängu 3-1.
Seega olid pühapäevastes poolfinaalides vastamisi Priit Lumi ja Jaanus Pettai ning Rasmus Kurm ja Kristjan Pettai.
Priidu ja Jaanuse lahing algas kohe Priidu survega ning Jaanusel võttis aega, et mänguga kohaneda. Priit võitis esimese geimi kiirelt 11-3, teises nägime juba hoopis teistsugust Pettaid ning geim liikus punkt punktis. Lõpus oli siiski jälle Priit kindlam ning võitis 13-11, kuid Jaanus ei lasknud ennast sellest häirida ja suutis kolmanda võita 11-9. Tundus, et Jaanus on nüüd mängus sees ja omab kõiki võimalusi, et see võit koju tuua. Siiski Priidu selle hooaja üleolek pääses maksumusele ka neljandas geimis. Üsna kindlalt vormistas ta selle 11-2 ja sellega ka kogu mängu 3-1. Priidul oli sellega finaalipääse tagatud.
Kristjan Pettai ja Rasmus Kurmi poolfinaalist väljus kindlalt 3-0 võitjana valitsev Eesti meister Kristjan Pettai. Sellega olime saanud eelmise aasta kordusfinaali Priit Lumi ja Kristjan Pettai vahel.
Enne suurt finaali selgitati välja aga pronksmedali omanik. Mäng teotas tulla väga intrigeeriv, kuna Rasmusel medal puudus ning tema oli ka võitnud meeste selle hooaja eelmise kohtumise. Jaanus muidugi mitmekordse Eesti meistrina omas kindlasti suuremat medalimängude kogemust. Mäng kujuneski väga põnevaks ja kestis koguni 33 minutit. Esimese geimi võitis Jaanus, kuid siis suutis Rasmus näidata väga head squashi ning võitis kaks geimi järjest. Naljas ja viies kuulusid siiski taas Jaanusele. Viimane viies geim oli eriti pingeline, seisul 8-8 omasid mõlemad mehed väga head võimalust see pronks ära võtta. Viimaseid punkte mängis siiki kindlamalt Jaanus ja lõpetas mängu ilusa nicki löögiga.
Nagu juba mainitud, siis finaalis tulid väljakule samad mehed, kes ka eelmisel aastal. Kuna eelmisel aastal võitis Kristjan 3-1, siis seda enam oli Priidul soov võtta revanš ja esimene meistritiitel. Finaalis näitas siiski Kristjan Pettai, et tema on praegu Eesti squashi valitseja. Pallivahetused olid küll pikad, aga kaldusid lõpuks Kristjanile. Pettai vormistas 11-5 11-8 11-2 võidu ja krooniti neljandat korda Eesti meistriks!
Naiste arvestuses kvalifitseerus 10 parimat mängijat jooksva edetabeli järgi. Alagrupid mängiti kahes grupis. A alagrupi favoriit, neljakordne Eesti meister Reele Komi läks edasi poolfinaalidesse ühtegi geimi kaotamata ja enda sõnul planeerimata, kuid igale vastasele tegi siiski ühe geimi ka nulliga ära. B grupis oli põnevust edasisaamise osas rohkem, kuna kokku said kunagi kõik koos Pärnus treeninguid alustanud tüdrukud: Eveli Mälk, Kirsika Kikkas ja Laura-Liisa Lilleleht. Pikim alagrupi mäng oli Kirsika ja Laura-Liisa vahel, 22.minutit, kus esimese geimi võttis Tsehhis õppiv ja treeniv Laura-Liisa kindlalt endale, kuid seejärel Kirsika pani oma kogemuse maksma ning võitis kokkuvõttes 3-1. Grupi favoriidina väljus valitsev Eesti meister Eveli Mälk, kes oodatult ei kaotanud geimigi.
Poolfinaalid, kolmanda koha mäng ja finaal lõppesid huvitaval kombel kõik tulemusega 3-0, mis paigutas naised kindlalt oma õigele kohale. Esimesest poolfinaalist Reele Komi ja Kirsika Kikkas väljus võitjana Reele. Teisest poolfinaalist Hannela Artus ja Eveli Mälk, väljus võitjana Eveli. Pronksmedali võitles kindlalt endale sellel hooajal taas võistlusvaimu üles leidnud Kirsika Kikkas ja kuldmedali teist aastat järjest Eveli Mälk!
Juunioride arvestuses oli kohal neli eriti suurt võidujanu täis noort. ESA noortele Oskar Talts, Hugo Arvisto ja Riko Hendrik Paavelile tuli seekord vastu Tartus treeniv Sithuka Liyanage, kes oma juunioride võistlusi meiega alustas juba 2015 ja omas seega teistest poistest rohkem kogemust. Poisid mängisid kõik kõigiga läbi. Pikim mäng oli kohe esimene mäng Oskar Taltsi ja Sithuka Liyanage vahel, 26 minutit, mis teeb silmad ette nii mõnelegi täiskasvanule! Oskar vapralt võitis esimese geimi, kuid lõpuks tuli väga tulisele vastasele alla jääda ja 3-1 võiduga väljus Sithuka. See oli ka ainuke geim mille Sithuka kaotas kõikde mängude kokkuvõttes ja seega teenis ära juunioride arvestuses kuldmedali. Hõbemedal kuulus Oskar Taltsile ja pronks Hugo Arvistole.
Seenioride arvestuses oli osavõtjate arv väga napp, sest erinevatel tervislikel põhjustel oli palju viimasehetke loobujaid. Kohale tulid kõige vapramad Erkki Kiiver, Joonas Mängi ja Ahti Lind, kellest ka kahele viimasele oli meistrivõistlusel osalemine esimene kord. Erkki Kiiver on pikaaegne mängija ja suure võistluskogemusega, kes väljendas seda ka sellel võistlusel ja teenis ära kuldmedali geimigi kaotamata. Joonas Mägile kuulus hõbemedal ning Ahti Lind, kui täiesti esimest hooaega võistlusi kaasa tegev, sai pronksmedali omanikuks!
Detailsed tulemused siin
Eesti Squashiföderatsioon tänab kõiki osalejaid ja panustajaid vägevate emotsioonide ja squashirohke nädalavahetuse eest ning veelkord palju õnne võitjatele! Samuti täname kohaletulnud fänne, kes mõlemal päeval aktiivselt oma lemmikutele kaasa elamas olid 🙂
Ülekanne finaalidest on järelvaadatav Delfis, millele andsid omapoolse panuse meie suurepärased kommentaatorid Kaarel Simm ja Paul Piik, aitäh!
Täname Eesti Squashiföderatsiooni ja Eesti meistrivõistluste toetajaid: Framm, Paf.com, Ascar Tartu, Health RCM, BauEst, Urban Management, Eesti Squashiakadeemia, Greenlife ja Fysiomedica. Samuti veel suur tänu omapoolse olulise panuse eest Bambona, Guido Kaasik, Lenna Design, Elsavie ja Värska Vesi!